Europa 2006

UROPA2006 - Akcja jednodniowa

9 maja to święto Unii Europejskiej. W tym dniu oprócz oficjalnych obchodów, w różnych krajach unii Europejskiej pojawi się szereg wydarzeń  w których pojawi się wspólny element – alternatywna Flaga Unii Europejskiej. Zamiast regularnego kręgu Maarten Vanden Eynde proponuje alternatywną flagę z obrazem swobodnej konstelacji.
To projekt przygotowany przez Enough Room for Space, pozarządową holenderską organizację artystyczną, która stanowi rodzaj mobilnej platformy realizacji projektów site-specific.

Fundacja Wyspa Progress pokazuje flagę na budynkach Modelarnii i Instytutu Sztuki Wyspa w ramach swoich zainteresowań emblematyką wspólnotową, narracjami narodowymi i znakami tożsamościowymi. Gdańska edycja projektu uwzględnia także Flagę dla III RP Grzegorza Klamana.

Flaga Marteena Vanden Eynde odnosi się do aktualnej sytuacji kulturowej i politycznej, jaka dotknęła Unię w jej obecnym kształcie. Wciąż nie ma odpowiedzi na pytania, co może do siebie Europejczyków zbliżyć. Pytanie to, którego zawartość wzmacnia negatywny wynik referendów w Francji i Holandii, jest także pytaniem o polityczne konstrukcje oraz skalę i rzeczywisty wymiar ich kulturowej absorpcji. Inercja procesu integracyjnego wzbudziła jednak autentyczne zainteresowanie tym co naprawdę oznacza być Europejczykiem. Z jakim rodzajem reprezentacji się to wiąże oraz ile należy oddać z osobistej tożsamości dla wspólnotowości? Czy Europa jest po prostu nowym krajem z nowymi granicami czy konceptem wolności i równości? Na ile wartości podane w unifikacyjnym pakiecie są ideologiczną nakładką, na ile utopijnym obrazem przyszłej jedności?
 
9 maja flaga pojawi się równolegle w:

The Vienna Künstlerhaus i State of Sabotage w Austrii, The Latvian National Museum of Art i Gallery Noass w Łotwie, Lokaal 01 w Belgii, Pantheon Gallery na Cyprze, The DESTE Foundation for Contemporary Art i Booze Cooperativa w Grecji, Stanica Cultural Centre na Słowacji, SCCA/Center for Contemporary Arts-Ljubljana w Słowenii, Galleria Rubin i ILOYOLI Lab we Włoszech, Casino Luxembourg - Forum d'art contemporain, Galerie Frank Gerlitzki espace ApART i ON25 societé civile w Luksemburgu, Galerii Bielska BWA i Instytucie Sztuki Wyspa w Polsce, Galeria Luis Serpa w Portugalii, Kulturcenter HUSET i Charlottenborg Exhibition Hall w Danii, Sally Stuudio i Tartu Kunstmuuseum w Estonii, The Korjaamo culture factory w Finlandii, FAUX MOUVEMENT - centre d'art contemporain we Francji, Kunstverein KISS, Temporäres Museum, Untergröningen w Niemczech, The Contemporary Art Centre (CAC) i Vartai Gallery na Litwie, St James Cavalier, Centre for Creativity w Malcie, Artpool na Węgrzech, Butler Gallery, Four, The Irish Museum of Modern Art i Pallas Studios w Irlandii, Tranzit Social Platform w Czechach, The Tapper-Popermajer Art Gallery w Szwecji, La Mekanica w Hiszpanii, Smart Project Space, Kunstruimte Wagemans, Expodium, Lokaal 01, Sign, Peninsula, STROOM Den Haag i CBK Rotterdam w Holandii...


Pokaz specjalny:  Hollywood Hills House, Los Angeles, USA

Więcej informacji znajduje sie na stronie
www.enoughroomforspace.org/europe2006/europe.html
Tam też wszystkie uczestniczące organizacje w dniu 9 maja opublikują swoje zdjęcia z instalacji alternatywnej flagi.

Polecamy także stronę www.artstar-s.lu prezentująca projekt o zbliżonym charakterze zrealizowany wcześniej i obecnie podróżujący po Europie.     

PL EN
powered by Blueprint