STRAŻNICY DOKÓW

Książka STRAŻNICY DOKÓW została wydana w związku z wystawą o tym samym tytule, która odbyła się w 2005 roku w Instytucie Sztuki Wyspa. Publikacja, oprócz pełnej dokumentacji fotograficznej prac, zawiera dwa teksty w czterech językach - kuratorki wystawy Anety Szyłak "Bliznowacenie pamięci" i Magdaleny Saryusz-Wolskiej "Pamiętać historię". Teksty są próbą odpowiedzi na pytania: w jaki sposób przeżywamy historię? Jak uczestnictwo w ważnych wydarzeniach historycznych wpływa na nasze postawy, decyzje, życiowe wybory? Jak dzisiaj postrzegamy historię i jak ją opowiadamy? Co może zostać ocalone, a co skazywane jest na zagładę niepamięci? Pytania te dotyczą także samej wystawy, która mówiła o artystycznym obrazie pamięci, historii i mitologii związanych z powstaniem ruchu "Solidarności".

Języki: polski, angielski (tłum. Tadeusz Z. Wolański, francuski (tłum. Natalia Krasicka), niemiecki ( tłum. Andreas Volk, Agencja Tłumaczeń Qatalogus, Barbara Ostrowska, Agencja Tłumaczeń Qatalogus).

Redakcja: Aneta Szyłak

proj. graf. Ania Witkowska

Fotografie: Marek Frankowski, Grzegorz Klaman, Michał Szlaga, Aneta Szyłak, Ania Witkowska


Wydawca: Fundacja Wyspa Progress / Instytut Sztuki Wyspa i Revolver Archiv für aktuelle Kunst

175x220 mm, ss. 134, oprawa twarda

ISBN: 83-904553-5-8

Książkę można nabyć w Instytucie Sztuki Wyspa lub zamówić drogą internetową pisząc na adres: roma.piotrowska@wyspa.art.pl

PL EN
powered by Blueprint