ODKRYTA



INSTYTUT SZTUKI WYSPA / FUNDACJA WYSPA PROGRESS ZAPRASZA NA OTWARCIE WYSTAWY HEKTORA MAMETA, KTÓRE ODBĘDZIE SIĘ 30 LIPCA O GODZINIE 18:00 W INSTYTUCIE SZTUKI WYSPA /MŁODE MIASTO – TEREN DAWNEJ STOCZNI GDAŃSKIEJ/
WYSTAWA CZYNNA OD CZWARTKU DO NIEDZIELI W GODZINACH 12:00 - 16:00


Zobaczyć na niej będzie można wcześniejsze prace Mameta, szwajcarskiego artysty biorącego udział w 3 – miesięcznym programie rezydencyjnym WyspaAIRport oraz najnowszą- „Stołówkę” - przygotowaną specjalnie na pokaz w Instytucie Sztuki Wyspa.
„Stołówka” to specyficzna interwencja w miejscu, gdzie niegdyś mieściła się jadalnia dla uczniów Zasadniczej Szkoły Budowy Okrętów (dzisiejszy Instytut Sztuki Wyspa).
Stołówka, ulokowana w piwnicy, przez prawie jedenaście lat, czyli od momentu zamknięcia szkoły, pozostawała „nietknięta”. Z upływem czasu, farba zaczęła powoli łuszczyć się, kruszyć się i odpadać ze ścian, odkrywając kolejne warstwy koloru. Działanie Mameta polega na uzupełnianiu i odmalowywaniu ubytków na ścianach farbami zbliżonymi do tych oryginalnych, pierwotnych odcieni.
Projekt ma na celu zbadanie z punktu widzenia lokatora otoczenia dawnych terenów Stoczni Gdańskiej, gdzie dawniej znajdowało się wiele budynków o różnych funkcjach, jak domy mieszkalne dla rodzin pracowników stoczniowych, szpitale czy przedszkola. Dzisiaj budynki te są opuszczone, bądź używane w innym celu niż pierwotny.

W sierpniu„Stołówka” Mameta będzie również częścią większego projektu Grzegorza Klamana. Autobus, jakiego używano za czasów PRL-u, będzie obwozić chętnych po dawnych terenach stoczniowych i pokazywać inne interesujące miejsca, takie jak mur przez który przeskoczył Lech Wałęsa rozpoczynając rewoltę przeciw reżimowi komunistycznemu.

BIOGRAFIA: Hektor Mamet urodzony w 1983 r. w Szwajcarii. Studiował w City and Guilds of London Art School (2003-2006) i Chelsea College for Art and Design (2007) w Londynie. Obecnie edukację kontynuuje w paryskiej Ecole des Beaux-Arts w Paryżu. Mieszka i pracuje w Paryżu i Londynie.
Projekt został zrealizowany we współpracy ze Szwajcarską Fundacją dla Kultury ProHelvetia.
Koordynacja: Daniela Deutelbaum, Jaroslav Dufek, Aleksandra Grzonkowska.

PL EN
powered by Blueprint