ISLANDEA 11.05- 31.07.2009 Instytut Sztuki Wyspa

Instytut Sztuki Wyspa i Graffest Team zapraszają do oglądania wystawy ISLANDEA.

 

Dni i godziny otwarcia:

Wtorek – niedziela // 12:00 – 18:00

Do końca lipca.

Wejście bramą historyczną po okazaniu bezpłatnego biletu, który odebrać można w kiosku ‘Souvenire’ przy bramie historycznej.

 

Wystawa ISLANDEA jako jedna z głównych części GRAFFESTu – Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Graffiti w Gdańsku jest prezentacją prac  powstałych specjalnie dla tego wydarzenia.

 

Zaproszeni, polscy i międzynarodowi, artyści przez tydzień /11 – 17.05/ pracowali w Instytucie Sztuki Wyspa, którego wnętrze posłużyło jako warsztat. Natomiast sam proces powstawania prac można  było oglądać w specjalnie wygenerowanej wirtualnej galerii. Wielkie otwarcie przestrzeni twórczej w Instytucie Sztuki Wyspa odbyło się 16 maja przy okazji Międzynarodowej Nocy Muzeów 2009.

Zamknięcie, ograniczenie do przestrzeni Instytutu Sztuki Wyspa doprowadziło do stworzenia wspólnej platformy wymiany myśli, przenikania się poglądów czy kooperatywnych realizacji w rozmaitych dziedzinach, takich jak dźwięk i obraz. Poprzez przeniesienie tkanki architektonicznej Wyspy w sferę wirtualną i kształtowanie się w niej wspólnej płaszczyzny prezentacji i wymiany idei, prac czy poglądów, staje się ona przystępna we współczesnej „globalnej wiosce”.

Dodatkowo w dniach 14 – 17 maja ISLANDEA – wirtualna galeria stała się mobilna i była prezentowana w rozmaitych punktach Gdańska przy zastosowaniu połączenia internetowego.

Do udziału w wystawie zaproszeni zostali doświadczeni artyści, których twórczość została uznana i doceniona przez wiele autorytetów na całym świecie. 
Graffiti jest żywą i współczesną sztuką miejską, która nie ogranicza się tylko do samych napisów. Wystawa ISLANDEA ma na celu prezentację różnorodnych form artystycznych zaczerpniętych z graffiti, przekształconych i wyrażanych przez samych artystów poprzez różnego rodzaju media takie jak: instalacje audio-wideo, rzeźby, murale oraz performance. Udział międzynarodowych artystów stworzy okazję do budowania nowych kontekstów i perspektyw.

 

OS GEMEOS [BRAZYLIA], BLU [WŁOCHY], NUNCA [BRAZYLIA], POINT [CZECHY], VIA GRAFIK [NIEMCY], VAN LAAK [NIEMCY], FINSTA & LEO [SZWECJA], ZEDZ [HOLANDIA], ESHER [NIEMCY], ZACHEM [ROSJA], LOWBUDGET [POLSKA], HIJACK [POLSKA], WIUR/FOXY [POLSKA], HEXANOISE[POLSKA], CHINKEN [POLSKA].

 

Dodatkowym projektem prezentowanym na wystawie ISLANDEA jest
2-kanałowa symultanicznie wyświetlana dokumentacja projektu AKCJA MUR!

W dniach 15 – 17 maja 2009 roku  odbyła się 3-dniowa akcja malowania  muru  stoczniowego na ulicy Jana z Kolna po jego obu stronach.

Z jednej strony muru widocznego od strony miasta  malowała Iwona Zajac wraz z Młodą Załogą ( Emila Garska, Ania Haśkiewicz, Magdalena Małyjasiak, Karolina Piątkiewicz, Karolina Szambelan). Ich projekt odnosi się do stoczni i jej pracowników. Dziewczyny ubrane w charakterystyczne pomarańczowe kombinezony uzupełniały detale muralesu „Stocznia” (które stały się mniej widoczne w wyniku niesprzyjających warunków atmosferycznych),  ale także tworzyły nowe malowidło ścienne.

W tym samym czasie w związku z festiwalem GRAFFEST na tym samym murze, ale od strony Stoczni Gdańskiej odbył się graffiti jam, czyli spontaniczne malowanie na żywo, które w swoim założeniu zakłada wykreowanie spójnej koncepcji malarskiej odwołującej się do  stylistyki graffiti, a  wpisującej się w poprzemysłowe otoczenie Stoczni Gdańskiej. W jamie udział wzięli m.in. CAKES. [CZECHY], BLEKOD [POLSKA], ZBIR [POLSKA], LIMPS [POLSKA], DAIR [POLSKA], ERLKING [POLSKA], PLEKS [POLSKA], SLASH [POLSKA].

Jak mówi Iwona Zając: Nie chcę uprawiać martyrologii, nie chcę mówić o etosie, o solidarności, bo w tym momencie zaczynają się nasze obrzędy, obchody, wieńce. Ja chcę mówić o człowieku. Zatrzymując się przy muralesie, wczytując się we fragmenty tekstów, jednocześnie otwiera się szeroka perspektywa na panoramę dawnej Stoczni Gdańskiej.

Z drugiej strony powstanie spontaniczna kompozycja tworzona na żywo. Stylistyka graffiti odnosi się do partyzanckich działań w przestrzeni miejskiej. Może ona być komentarzem, bądź estetyczną wariacją wizualną. Podobnie jak w przypadku Iwony Zając i jej Młodej Załogi, tutaj również przedłużeniem, przeniesieniem będzie panorama miasta rozprzestrzeniająca się poza murem. 


8 czerwca o godzinie 18:00 w  „Teatrze w Oknie” ( biuro Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego przy ulicy Długiej 50/51) zostanie wyświetlona 2 - kanałowa dokumentacja wideo, która będzie stanowiła niezwykle interesującą perspektywę dokumentującą zderzenie się dwóch różnych stylistyk malarskich, kontekstów i generacji, którego impulsem jest właśnie mur otaczający dawne tereny Stoczni Gdańskiej.

 

ORGANIZACJA / ORGANISERS :

GRAFFEST TEAM

/Ola Grzonkowska, Jacek Tymoszuk, Tomek Mikołajski, Adam Bućko/

FUNDACJA WYSPA PROGRESS / WYSPA PROGRESS FOUNDATION

INSTYTUT SZTUKI WYSPA / WYSPA INSTITUTE OF ART

 

WSPÓŁPRACA / COOPERATION:

Daniela Deutelbaum, Jaroslav Dufek, Christin Krause, Tomasz Pik, Michał Roethel, Jacob Schulze, Piotr Słabuszewski, Anna Sulima- Gillow.

 

TŁUMACZENIE / ENGLISH TRANSLATION:

Jakub Czernieski, Karolina Antolak

 

DESIGN:

Helpmates.pl

 

PR:

Karolina Grudzińska, Malwina Toczek, Łukasz Konieczko.

 

PODZIĘKOWANIA DLA / SPECIAL THANKS TO:

Bogna Burska, Julian Chmielewski, Centrala Group, Julia Gierczak, Aleksandra Gromnicka, Martyna Groth, Zenon Grudzień, Natalia Grzymała, Grzegorz Klaman, Jędrek Kostecki, Juliusz Kowalski, Weronika Krzyżanowska, Tomasz Łukaszewicz, Joanna Maltańska, Marta Marucha, Tomasz Pik, Michał Szlaga, Piotr Słabuszewski, Janina Szmuda, Mirek Szwabowicz, Aneta Szyłak, Piotr Witmman, Iwona Zając.

 

PARTNERZY / PARTNERS :

Modelarnia

Gdańsk i Metropolia Gdańska. Europejska Stolica Kultury 2016

Konsulat Generalny Republiki Federalnej Niemiec

Redbull

Ironlak

Onlineshop

Bistro & Cafe Kawalerka

Benq

Young City

Cropp

Monohrom Projekt

 

 

PATRONI MEDIALNI / MEDIA PARTNERS:

Trójmiasto.pl, radio EURO, Gazeta Wyborcza, independent, screenagers, pulp, wrota Pomorza, g punkt, Aktivist, Hiro, 3Fala, Włącz się kulturalnie!, Hip-Hop.pl, Prosto.pl, TVP Kultura

 

Projekt został zrealizowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Samorządu Województwa Pomorskiego.

 

Organizatorzy wspierają starania Gdańska o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury w 2016 roku.

 

Fundacja Wyspa Progress jest organizacją pożytku publicznego o numerze KRS 0000063731 i beneficjentem 1% podatku dochodowego od osób fizycznych.

Prezes/President: Grzegorz Klaman, Wiceprezes/Vice-President: Aneta Szyłak
Rada/Board: Janusz Lewandowski (Przewodniczący/President), Dorota Monkiewicz (Wiceprzewodnicząca/Vice-President), Jarosław Bartołowicz, Hanna Gawrychowska, Adam Gajda.

 

Instytut Sztuki Wyspa/Fundacja Wyspa Progress

Dawne tereny Stoczni Gdańskiej

ul. Doki 1/145 b

80-958 Gdańsk

www.wyspa.art.pl

 

Dyrektor/Director

Aneta Szyłak 

PL EN
powered by Blueprint