Promocje książek / Spotkania z autorami

powrót »

2007-12-28 15:30:22
Spotkanie z Oliverem Resslerem



17 stycznia o 18.00 odbędzie się spotkanie z Oliverem Resslerem, artystą, autorem i współredaktorem ksiązki „Alternatywna Ekonomia Alternatywne Społeczeństwo” wydanej przez Instytut Sztuki Wyspa, Gdansk 2007

Z Oliverem Resslerem i Anetą Szyłak, współredaktorami ksiązki, rozmawiać będzie Magda Pustoła

W 2007 roku Instytut Sztuki Wyspa wydał dwujęzyczną, polsko-angielską publikację Olivera Resslera, która sumuje wieloletni projekt wywiadów z osobami pracującymi na koncepcjami alternatywnych form organizacji życia społecznego i wymiany ekonomicznej. Jest to pierwsza z serii planowanych książek dedykowanych artystom, których praktyka w sposób istotny przyczynia się do formułowania profilu Wyspy.


:… samo pojęcie sfery publicznej […] ulega znaczącej redefinicji. Stara i bezpieczna habermasowska wizja, w której dyskutuje się wyłącznie kwestie wspólne dla pełnoprawnych uczestników, zawieszając wszystkie różnice i partykularyzmy, nie jest w stanie zaspokoić oczekiwań obywateli dzisiejszej, skomplikowanej i nieprzejrzystej demokracji. I tak, jak coraz trudniej utrzymać iluzję tradycyjnych reguł wyznaczających granice dostępu i decydujących o tym, kto należy do wspólnoty publicznego dyskursu, a kto jest poza nią, tak też coraz trudniej obronić stanowisko ograniczające prawo artystów do krytyki mechanizmów politycznych czy ekonomicznych, w które sami są, tak jak zresztą my wszyscy, uwikłani.”

„…trzon książki stanowią transkrypcje wywiadów z indywidualnymi osobami opowiadającymi o swoich wyobrażeniach alternatywnych ekonomii i alternatywnych społeczeństw.
I tu ujawnia się artystyczna metoda Resslera, który mimo wyraźnie politycznego zaangażowania, nie uprawia żadnej radykalnej i stronniczej propagandy. Daleki od poszukiwania jednoznacznej recepty, uruchamia alternatywny dyskurs, czy raczej moderuje serię alternatywnych języków i wizji. Samo zróżnicowanie jego rozmówców – a są nimi ekonomiści, socjologowie, historycy, związkowcy, działacze samorządowi, anarchiści, czy aktywiści – sprawia, że propozycja jakiegokolwiek uniwersalnego rozwiązania wydaje się z miejsca naiwna, jeśli nie utopijna. Ich często konfliktowe, nie zawsze mediowalne propozycje odsłaniają bogactwo koncepcji i interpretacji funkcjonujących dziś mechanizmów ekonomicznych. A tym samym podważają szczelność i bezalternatywność dominującego dyskursu neoliberalnego. Jak pisze Sholette: "Kompleksowe rozważania Resslera na temat alternatywnych ekonomii dowodzą, że prawa przypisane, każde swojemu miejscu, nie są nieprzenikliwe, ani w świecie sztuki ani poza nim"
Magda Pustoła,Nie mow mi nic o kasie, bo cos o tym wiem, „secesja”Ne 3(8), sierpień 2007, ss.104-110.
WWW.secesja.info

Dyskusja z Oliverem Resslerem poprzedza światową premierę jego najnowszego filmu!

Cóż oznaczałoby wygrać?
Film Zanny Begga & Olivera Resslera
40 min., 2008


Film „Cóż oznaczałoby wygrać?” został nakręcony podczas demonstracji przed szczytem G8 w Heiligendamm w Niemczech w czerwcu 2007. Jest on pierwszą wspólną realizacją Zanny Begga i Olivera Resslera, wynikającą z ich zainteresowań globalizacją i jej kontestacją. Film skupia się na obecnym stanie ruchu alterglobalistycznego. Składa się z archiwalnych materiałów filmowych, wywiadów i sekwencji animacji, a jego strukturę stanowią trzy pytania na temat ruchu: Kim jesteśmy? Jaka jest nasza władza? Cóż oznaczałoby wygrać?

Prawie dziesięć lat po “Seattle” film eksploruje wpływ ruchu na współczesną politykę. Z uwagi na pierwsze oznaki oporu krajów rozwiniętych wobec globalizacji, Seattle było opisywane jako miejsce narodzin „ruchu ruchów” . Na wiele sposobów mówiono o tym w momencie, kiedy nowy podmiot społeczny – tłum [multitude]- wkroczył w krajobraz polityczny. Ostatnio, w wyniku zmian w światowej polityce wywołanym 11 września ruch alterglobalistyczny przeżył pewien wstrząs .

Protesty w Heiligendamm wydają się być potwierdzeniem pewności, pomysłowości i kreatywności ruchu alterglobalistycznego. W szczególności taktyka pięciu palców (protestujący rozpierzchli się po polach Rostoku przedzierając się przez policyjne kordony) udowodniła sukces w organizowaniu blokad na wszystkich drogach do Heiligendamm. Pracownicy szczytu G8 byli zmuszeni do przybycia i opuszczenia spotkania helikopterami albo łodziami, co przyniosło symboliczne zwycięstwo ruchu.

Tytułowe „Cóż oznaczałoby wygrać?” jest adresowane do ruchu. Podczas demonstracji w Seattle hasło „wygrywamy” było popularnym sloganem graficiarskim oddającym euforię narodzin nowego ruchu. Od tego czasu to hasło było używane w dużo bardziej spekulatywnym charakterze.
Ten film idzie dalej niż pytania o to czy „wygrywamy”, pytając co tak naprawdę oznaczałoby wygrać.

Formułując pytanie “Cóż oznaczałoby wygrać?” John Holloway przytacza słowa Subcomandante Marcosa który opisywał “wygrywanie” jako zdolność do życia „bezgranicznego programu filmowego” w którym członkowie mogliby wymyślać siebie od nowa każdego dnia, każdej godziny, każdej minuty. Animowane sekwencje wykorzystują ten punkt widzenia jako punkt wyjścia dla zbadania w jaki sposób idee społecznego aktywizmu, walki i zwycięstwa wcielają się w nasze wyobrażenie polityki.

Film został zrealizowany w języku angielskim i niemieckim oraz w wersji z francuskimi napisami. „Cóź oznaczałoby wygrać?” będzie prezentowany w różnych kontekstach, a także jako część instalacji „Jumps and Surprises” autorstwa Begga i Resslera, która zaprezentuje szerszą perspektywę różnych stosunków do ruchu alterglobalistycznego.


Koncept, wywiady, reżyseria, produkcja: Zanny Begg & Oliver Ressler
Wywiady zostały przeprowadzone z: Emma Dowling, John Holloway, Adam Idrissou, Tadzio Mueller, Michal Osterweil, Sarah Tolba
Kamera: Oliver Ressler
Animacje: Zanny Begg
Dzwięk: Kate Carr
Edycja obrazu: Markus Koessl
Edycja dźwięku: Rudi Gottsberger, Oliver Ressler
Specjalne podziękowania dla Turbulence, Holy Damn It, Conrad Barrett

Granty: Bundesministerium für Unterricht, Kunst und Kultur
College of Fine Art Research Grants Scheme, Sydney


Więcej informacji:
www.ressler.at
www.zannybegg.com


Oliver Ressler artysta i aktywista z Austrii, który współpracuje z Wyspa od 2003 roku. W 2004 roku wziął udział w wystawie BHP, która zainicjowała działalność Instytutu Sztuki Wyspa. Strona artysty
WWW.ressler.at

Projekt realizowany we współpracy z Austriackim Forum Kultury
Warszawskie spotkanie z artystą odbędzie się 15 stycznia o godz. 18.00 w siedzibie AFK przy ul.Próżnej 8
WWW.austria.com.pl


Oliver Ressler – ur. 1970, mieszka I pracuje w Wiedniu. Ressler jest artystą podejmującym poprzez specyficzne wystawy, projekty w przestrzeni publicznej i prace wideo zagadnienia takie jak globalny kapitalizm, formy oporu, alternatywy społeczne, rasizm, inżynieria genetyczna. Wziął udział w ponad stu wystawach zbiorowych, w tym biennale w Pradze, Sewilli, Moskwie oraz Biennale Bałtyckim. W 2002 roku jego wideo “This is what democracy looks like!” zdobyło pierwszą nagrodę na International Media Art Award w ZKM.

Magda Pustoła - socjolożka, teoretyczka sztuki, autorka tekstów o sztuce, kulturze i polityce, kuratorka. Absolwentka warszawskiej Socjologii Uniwersytetu Warszawskiego, gdzie wkrótce broni doktorat, Szkoły Nauk Społecznych PAN, oraz wydziału Visual Cultures w londyńskim Goldsmiths College. Prowadziła zajęcia na Socjologii UW oraz w School of Management and Labor Relations, Rutgers University. Członkini zespołu "Krytyki Politycznej", współpracuje z Instytutem Sztuki Wyspa, Korporacją Ha!art i magazynem "Obieg". W ramach poszukiwania alternatyw dla tradycyjnych instytucji reprezentacji przeszła od badania związków zawodowych i partycypacji pracowniczej do działań w szerszym polu współczesnej kultury i sztuki. W tej chwili zajmuje się eksperymentalnymi formami produkcji wiedzy oraz kwestiami związanymi z post-tożsamościowymi formami podmiotowości i konkretnymi, a nie tylko teoretycznymi, możliwościami ich aktualizacji.


PL EN
powered by Blueprint