Promocje książek / Spotkania z autorami

powrót »

2008-01-03 23:39:12
SPOTKANIE Z PROFESOR JADWIGĄ STANISZKIS / 12.01.2008, godz.12


Instytut Sztuki Wyspa, Wydawnictwo Prószyński i S-ka i reżyserka Beata Staszyńska zapraszają 12.01.2008 o godzinie 12.00 na SPOTKANIE Z PROFESOR JADWIGĄ STANISZKIS; Instytut Sztuki Wyspa będzie planem zdjęciowym do ostatnich ujęć filmu dokumentalnego o profesor Jadwidze Staniszkis, którego reżyserka Beata Staszyńska korzystając z poetyki "cinema verite", chce zbliżyć się do prawdy o Bohaterce - Kobiecie Naukowcu - Sosjolożce, Politolożce, Publicystce, Wykładowczyni, Autorce wielu wybitnych ksiązek i tym razem Autorce książki autobiograficznej, która ma swoją premierę na polskim rynku wydawniczym 10 stycznia 2008 [Wydawnictwo Prószyński i S-ka] - czyli przed zakończeniem pracy nad filmem i przed jego prezentacja szerokiej publiczności -widzom TVP.
Czy powstający film dokumentalny zbliży się do prawdy o Bohaterce - Jadwidze Staniszkis, która jak sama pisze o sobie w owej książce pt. "Ja.Próba rekonstrukcji": "Wciąż jestem dla samej siebie sekretem. I właśnie dlatego piszę tę książkę - aby zrozumieć choć trochę z owej tajemnicy, zmusić się do zastanowienia się nad sobą, do odtworzenia owej, niekontrolowanej do końca, wewnętrznej dynamiki. (...) Postanowiłam poświęcić na to dwa miesiące - dłuższe zajmowanie się sobą byłoby dla mnie zbyt nudne! (...) Pełna szczerość, nawet gdyby była osiągalna, zmieniłaby zbyt wiele we mnie samej i trochę się tego obawiam. "
W trakcie SPOTKANIA Z PROFESOR JADWIGĄ STANISZKIS, w Instytucie Sztuki Wyspa zobaczyć będzie można wstępny montaż wybranych scen powstającego filmu dokumentalnego.
Film ten jest częścią cyklu złożonego z 10 dokumentów o wspólnym tytule "Młodzi twórcy mistrzom" (każdy odcinek poświęcony innej osobie i reżyserowany przez innego filmowca) - które powstały w porozumieniu i przy wspólnym finansowaniu trzech podmiotów - Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Fundacji na Rzecz Nauki Polskiej i Telewizji Polskiej.
W książce Jadwiga Staniszkis opowiada o swoim życiu - o mężczyznach, relacjach z córką, podróżach po świecie i o malutkich mieszkaniach, które kupuje w różnych rejonach Polski. Nie brakuje oczywiście wynurzeń na temat historii, polityki i spraw aktualnych. W książce jest także kilka wywiadów prasowych, których Jadwiga Staniszkis udzieliła w 2007 roku.
W czasie spotkania będzie można kupić książkę i wziąć udział w dyskusji.

Jadwiga Staniszkis - Urodziła się w 1942 roku w Warszawie. Socjolog, politolog, publicystka, profesor Uniwersytetu Warszawskiego oraz Instytutu Studiów Politycznych PAN, a także na Wydziale Nauk Politycznych Wyższej Szkoły Biznesu – National Louis University w Nowym Sączu. Jej specjalnościami naukowymi są socjologia organizacji, socjologia polityki i analiza wychodzenia z komunizmu. Zajmuje się też zagadnieniami transformacji społeczeństw postkomunistycznych, instytucjonalizacji postkomunistycznego porządku oraz globalizacji. Jest absolwentką Sekcji Socjologicznej Wydziału Filozoficznego UW (1971 – doktorat, 1978 – stopień doktora habilitowanego nauk humanistycznych w dziedzinie socjologii, od 1991 – profesor). Czynnie uczestniczyła w intelektualnym życiu politycznym na UW – konspiracyjnych spotkaniach dyskusyjnych, seminariach oraz protestach studenckich Marca ’68, za co była represjonowana: zwolniono ją z pracy w Instytucie Socjologii UW (przywrócona w 1981) oraz siedem miesięcy przetrzymywano w areszcie. W sierpniu 1980 na zaproszenie Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego w Gdańsku uczestniczyła w negocjacjach ze stroną rządową, weszła w skład Komisji Ekspertów MKS. Po zawarciu Porozumień Sierpniowych i utworzeniu NSZZ „Solidarność” była doradcą związkowców. Po wprowadzeniu stanu wojennego wykładała we Wszechnicy Solidarności i publikowała w prasie podziemnej.

Wykładała na Uniwersytecie Kalifornijskim w Los Angeles, na Uniwersytecie Harvarda, Uniwersytecie Michigan, a także w Chinach, Japonii i na Tajwanie. Była stypendystką w Wilson Center w Waszyngtonie. W 2004 roku otrzymała nagrodę Fundacji na rzecz Nauki Polskiej w dziedzinie nauk humanistycznych i społecznych za badania nad procesem transformacji Polski i świata. Trzydziestego pierwszego sierpnia 2006 prezydent Lech Kaczyński odznaczył ją Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. Jest autorką wielu książek, między innymi: Poland: Self-limiting Revolution (Polska. Samoograniczająca się rewolucja) (1985), Ontologia socjalizmu (1989), The Dynamics of Breakthrough in Eastern Europe (1991), Postkomunistyczne państwo: w poszukiwaniu tożsamości (2000), Postkomunizm: próba opisu (2001), Władza globalizacji (2003), O władzy i bezsilności (2006), oraz licznych artykułów.

Źródło: http://www.proszynski.pl/
PL EN
powered by Blueprint